630-11W1650-2T5
DigiKey Part Number
151-630-11W1650-2T5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-11W1650-2T5
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
630-11W1650-2T5 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C