629-M25-340-WN6
DigiKey Part Number
151-629-M25-340-WN6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-M25-340-WN6
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-M25-340-WN6 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C