629-M15-340-WN5
DigiKey Part Number
151-629-M15-340-WN5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-M15-340-WN5
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-M15-340-WN5 Models
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets, Shielded
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C