629-43W2650-2TC
DigiKey Part Number
151-629-43W2650-2TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-43W2650-2TC
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-43W2650-2TC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C