629-43W2240-4NA
DigiKey Part Number
151-629-43W2240-4NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-43W2240-4NA
Description
CONN D-SUB PLUG 43POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-43W2240-4NA Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C