629-36W4650-3T2
DigiKey Part Number
151-629-36W4650-3T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-36W4650-3T2
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-36W4650-3T2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C