629-36W4650-2N2
DigiKey Part Number
151-629-36W4650-2N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-36W4650-2N2
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-36W4650-2N2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C