629-36W4640-3TB
DigiKey Part Number
151-629-36W4640-3TB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-36W4640-3TB
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-36W4640-3TB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C