629-36W4640-3TA
DigiKey Part Number
151-629-36W4640-3TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-36W4640-3TA
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-36W4640-3TA Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C