629-36W4250-4NB
DigiKey Part Number
151-629-36W4250-4NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-36W4250-4NB
Description
CONN D-SUB PLUG 36POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-36W4250-4NB Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C