629-25W3640-4TA
DigiKey Part Number
151-629-25W3640-4TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-25W3640-4TA
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
EDA/CAD Models
629-25W3640-4TA Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C