629-24W7640-7NB
DigiKey Part Number
151-629-24W7640-7NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-24W7640-7NB
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-24W7640-7NB Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C