629-24W7640-3N2
DigiKey Part Number
151-629-24W7640-3N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-24W7640-3N2
Description
CONN D-SUB PLUG 24POS R/A SOLDER
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-24W7640-3N2 Models
Category
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C