629-21W4640-2T3
DigiKey Part Number
151-629-21W4640-2T3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-21W4640-2T3
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-21W4640-2T3 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C