629-21W4250-2T2
DigiKey Part Number
151-629-21W4250-2T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-21W4250-2T2
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-21W4250-2T2 Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C