629-21W4250-2N2
DigiKey Part Number
151-629-21W4250-2N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-21W4250-2N2
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-21W4250-2N2 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C