629-21W4240-4TD
DigiKey Part Number
151-629-21W4240-4TD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-21W4240-4TD
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-21W4240-4TD Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C