629-21W1250-4TA
DigiKey Part Number
151-629-21W1250-4TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-21W1250-4TA
Description
CONN D-SUB PLUG 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-21W1250-4TA Models
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C