629-17W5640-5TC
DigiKey Part Number
151-629-17W5640-5TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-17W5640-5TC
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (12 + 5 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-17W5640-5TC Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 17W5
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C