629-17W2640-5TC
DigiKey Part Number
151-629-17W2640-5TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
629-17W2640-5TC
Description
CONN D-SUB PLUG 17POS R/A SOLDER
Detailed Description
17 (15 + 2 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
629-17W2640-5TC Models
Category
Termination
Solder
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 17W2
Contact Type
Coax and Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C