628W21W1122-4N2
DigiKey Part Number
151-628W21W1122-4N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628W21W1122-4N2
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS PNL MNT
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
628W21W1122-4N2 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
5.00µin (0.127µm)
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C