628-M50-223-GN1
DigiKey Part Number
151-628-M50-223-GN1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M50-223-GN1
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
628-M50-223-GN1 Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Green
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C