628-M50-221-BT1
DigiKey Part Number
151-628-M50-221-BT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M50-221-BT1
Description
CONN D-SUB RCPT 50POS VERT SLDR
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Black
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C