628-M37-223-LT2
DigiKey Part Number
151-628-M37-223-LT2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-M37-223-LT2
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
628-M37-223-LT2 Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Features
Shielded
Number of Positions
Color
Blue
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C