628-43W2224-2N2
DigiKey Part Number
151-628-43W2224-2N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-43W2224-2N2
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS VERT SLDR
Detailed Description
43 (41 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C