628-43W2222-2TA
DigiKey Part Number
151-628-43W2222-2TA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-43W2222-2TA
Description
CONN D-SUB RCPT 43POS SOLDER CUP
Detailed Description
43 (41 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Voltage Rating
125V
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 43W2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C