628-21W4624-2N2
DigiKey Part Number
151-628-21W4624-2N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-21W4624-2N2
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS VERT SLDR
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C