628-21W4224-1TE
DigiKey Part Number
151-628-21W4224-1TE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-21W4224-1TE
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS VERT SLDR
Detailed Description
21 (17 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Board Lock, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 21WA4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C