628-21W1624-3TD
DigiKey Part Number
151-628-21W1624-3TD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-21W1624-3TD
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C