628-21W1622-3T1
DigiKey Part Number
151-628-21W1622-3T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-21W1622-3T1
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS SOLDER CUP
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 21W1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C