628-17W5624-4NB
DigiKey Part Number
151-628-17W5624-4NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-17W5624-4NB
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS VERT SLDR
Detailed Description
17 (12 + 5 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 17W5
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C