628-17W5624-3T2
DigiKey Part Number
151-628-17W5624-3T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-17W5624-3T2
Description
CONN D-SUB RCPT 17POS VERT SLDR
Detailed Description
17 (12 + 5 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 17W5
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C