628-13W6622-1T2
DigiKey Part Number
151-628-13W6622-1T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
628-13W6622-1T2
Description
CONN D-SUB RCPT 13POS SOLDER CUP
Detailed Description
13 (7 + 6 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C