627-M25-220-GN1
DigiKey Part Number
151-627-M25-220-GN1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-M25-220-GN1
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-M25-220-GN1 Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Current Rating (Amps)
5A
Color
Green
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C