627-M15-220-GN4
DigiKey Part Number
151-627-M15-220-GN4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-M15-220-GN4
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-M15-220-GN4 Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Color
Green
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C