Image for 627-27W2624-2NB is not available
627-27W2624-2NB
DigiKey Part Number
151-627-27W2624-2NB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-27W2624-2NB
Description
CONN D-SUB PLG 27POS PNL MT SLDR
Detailed Description
27 (25 + 2 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-27W2624-2NB Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 27W2
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C