627-13W6624-3N5
DigiKey Part Number
151-627-13W6624-3N5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-13W6624-3N5
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS VERT SLDR
Detailed Description
13 (7 + 6 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-13W6624-3N5 Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C