627-13W6624-1T6
DigiKey Part Number
151-627-13W6624-1T6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-13W6624-1T6
Description
CONN D-SUB PLG 13POS PNL MT SLDR
Detailed Description
13 (7 + 6 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-13W6624-1T6 Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 10A
Features
Board Lock, Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C