627-13W6622-4T2
DigiKey Part Number
151-627-13W6622-4T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-13W6622-4T2
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS SOLDER CUP
Detailed Description
13 (7 + 6 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-13W6622-4T2 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 40A
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) - 13W6
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C