627-13W3624-2N2
DigiKey Part Number
151-627-13W3624-2N2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-13W3624-2N2
Description
CONN D-SUB PLG 13POS PNL MT SLDR
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-13W3624-2N2 Models
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C