627-13W3224-2T1
DigiKey Part Number
151-627-13W3224-2T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-13W3224-2T1
Description
CONN D-SUB PLUG 13POS VERT SLDR
Detailed Description
13 (10 + 3 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-13W3224-2T1 Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A, 20A
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) - 13C3, 13W3
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C