627-11W1624-3T3
DigiKey Part Number
151-627-11W1624-3T3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
627-11W1624-3T3
Description
CONN D-SUB PLG 11POS PNL MT SLDR
Detailed Description
11 (10 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
627-11W1624-3T3 Models
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polyester Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C