621-M15-660-LN2
DigiKey Part Number
151-621-M15-660-LN2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
621-M15-660-LN2
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
621-M15-660-LN2 Models
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Color
Blue
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C