630-21W1240-3TC
DigiKey Part Number
151-630-21W1240-3TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
630-21W1240-3TC
Description
CONN D-SUB RCPT 21POS R/A SOLDER
Detailed Description
21 (20 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
630-21W1240-3TC Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Active
Current Rating (Amps)
5A, 30A
Connector Style
Backset Spacing
0.370" (9.40mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
125V
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C