ECS-CTP-8.00-15-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-CTP-8.00-15-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-CTP-8.00-15-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-CTP-8.00-15-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-CTP-8.00-15-TR
Description
CERAMIC RES 8.00MHZ 15PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 15 pF ±0.3% 30 Ohms -40°C ~ 85°C Surface Mount
Category
Features
Built in Capacitor
Manufacturer
ECS Inc.
Capacitance
15 pF
Series
Impedance
30 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Ceramic
Package / Case
3-SMD, No Lead
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.236" L x 0.118" W (6.00mm x 3.00mm)
Frequency Stability
±0.3%
Height
0.067" (1.70mm)
Frequency Tolerance
±0.5%