ECS-80-18-5G3X-JGN-TR
DigiKey Part Number
XC2766TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2766CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2766DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-80-18-5G3X-JGN-TR
Description
CRYSTAL 8.0000MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 MHz ±20ppm Crystal 18pF 70 Ohms HC-49/US - 3 Lead
EDA/CAD Models
ECS-80-18-5G3X-JGN-TR Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
8 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Frequency Stability
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm