ECS-50-18-4XEN
DigiKey Part Number
XC1738-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-50-18-4XEN
Description
CRYSTAL 5.0000MHZ 18PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 MHz ±30ppm Crystal 18pF 120 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-50-18-4XEN Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
120 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
5 MHz
Size / Dimension
0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.138" (3.50mm)
Frequency Tolerance
±30ppm