ECS-.400-12.5-13X
DigiKey Part Number
50-ECS-.400-12.5-13X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-.400-12.5-13X
Description
CRYSTAL 40.0000KHZ 12.5PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 kHz ±30ppm Crystal 12.5pF 50 kOhms Cylindrical Can, Radial
Category
Load Capacitance
12.5pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 kOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Mounting Type
Through Hole
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
40 kHz
Size / Dimension
0.083" Dia x 0.244" L (2.10mm x 6.20mm)
Frequency Tolerance
±30ppm
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)