ECS-40.3-18-5PXEN
DigiKey Part Number
50-ECS-40.3-18-5PXENTR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-40.3-18-5PXENCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-40.3-18-5PXENDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-40.3-18-5PXEN
Description
CRYSTAL 4.0320MHZ 18PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.032 MHz ±30ppm Crystal 18pF 150 Ohms HC-49/US
EDA/CAD Models
ECS-40.3-18-5PXEN Models
Category
Load Capacitance
18pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency
4.032 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±30ppm