ECS-3963-500-BN-TR
DigiKey Part Number
XC1040TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC1040CT-ND - Cut Tape (CT)
XC1040DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-3963-500-BN-TR
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ HCMOS SMD
Detailed Description
50 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-3963-500-BN-TR Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
35mA
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.051" (1.30mm)